Kamień elewacyjny na zewnątrz

kamień na elewacje

Kamień elewacyjny na zewnątrz

Elewacja domu powinna być estetyczna i praktyczna. Ma za zadanie chronić wnętrze i materiał, z jakiego dom jest zbudowany. Pełni też funkcje dekoracyjne, które decydują o charakterze i stylu budynku.

kamień elewacyjny

kamień elewacyjny

Można zastosować naturalny kamień na elewację domu. Takie rozwiązanie zapewni oryginalny wygląd oraz trwałość, a także łatwość utrzymania ścian w czystości. Kamień elewacyjny na zewnątrz jest odporny na działanie różnych czynników, bardzo trwały i dekoracyjny. Dobrze dobrany materiał na elewację z kamienia gwarantuje wygodę użytkowania i oryginalny wygląd. Kamień elewacyjny nadaje się do budynków różnego rodzaju. Można wykończyć nim elewacje budynków użyteczności publicznej, budynki mieszkalne, a także elementy wystroju ogrodu.

Dobór kamienia

Kamień elewacyjny na zewnątrz warto dobierać pod kątem koloru i faktury powierzchni. Wybór jest ogromny, a każdy wzór niepowtarzalny, gdyż kamienie tworzą swoiste wzory, odcienie w zależności od ułożenia i rodzaju cięcia. Od rodzaju kamienia zależy jego cena. Każdy rodzaj kamienia ma swoje parametry określające jego trwałość, twardość, odporność i higroskopijność. Klienci mogą wybrać na elewację kamień bezfugowy, nieregularny, tzw. ryskę, czyli kamień cięty. Ważny jest dobry dobór koloru kamienia, popularny jest kamień elewacyjny szary oraz odcienie żółtego.

Wykonanie i użytkowanie

Położenie kamienia nie jest trudne, jednak wymaga znajomości tematu. By nie było problemu z późniejszym użytkowaniem, warto prace te powierzyć fachowcom. Kamień elewacyjny jest trwały i nie wymaga wielu częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jednak – w zależności od rodzaju kamienia – stosować odpowiednie środki czyszczące i chroniące kamienną elewację.

Elementy z kamienia wyglądają bardzo dekoracyjnie i elegancko, nadają budynkowi styl i klimat. Są elementem, który powinien pasować do otoczenia, który można wykorzystać także do ozdoby ogrodu. W tym celu często wykorzystuje się pozostałe fragmenty bloków kamiennych po budowie elewacji. Można nimi także obudować ogrodowe sprzęty, takie jak ławki, mostki, grille.